Dijital Pazarlama Dünyası

E imza çalışmıyor

E imza çalışmıyor cümlesi en sık karşılaşılan e imza sorunlarından biridir. E imza çalışmaması önemli dokümanların imzalanmamasına neden olmaktadır. Bu tür durumlarla en sık karşılaşma nedenleri şunlardır.

  1. E-İmza için kullanılan programın güncel versiyon olmaması
  2. E-imza için kullanılan USB portunun arızalı olması
  3. E-imza cihazı(token) arızalı olması
  4. Servis sağlayıcı firma kaynaklı sorunlar
E imza çalışmıyor

İçindekiler

E-İmza için Kullanılan Program Sürümü

Kullandığınız programın güncel olmaması imzalama sürecini sekteye uğratan problemlerin başında gelmektedir. İlk olarak programın güncel versiyon olduğunu kontrol etmeniz gereklidir. Ardından programın servis sağlayıcısından güncel sürüm versiyon kontrolünü sağlamalısınız. Bu konu bir örnek özelinde açıklamak gerekirse; UYAP_Editör programı olduğunu varsayalım. Metni yazdıktan sonra imzalamak istiyorsunuz ve imza hatası alıyorsunuz. İlk kontrol etmeniz gereken adım kullandığınız versiyonun güncellik durumudur. Eğer versiyonlarınız eskimişse güncel versiyonu indirdikten sonra eski versiyonu kaldırın. Ardından yeni versiyonu kurulumunu sağlayın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer versiyon kontrolü uyumlu hale geldiyse imzalanacaktır.

E-İmzanın Takılı Olduğu USB Port Arızası

Versiyon kontrolünü sağladınız ,bilgisayarınızı yeniden başlattınız ve problem devam ediyor. O halde yazılımsal olarak sorun yoktur. Donanımsal problemlere odaklanmak ikinci adım olarak yapılmalıdır. E-imza cihazları token olarakta bilinir. Cihaz hatalı USB portuna bağlandığında temassızlık yapacağı için sağlıklı çalışmayacaktır. Varsa farklı USB portuyla çalışmak ilk adımdır. Bazen iki USB portu da bozuk olabilir. Farklı bir PC ile denemek daha sağlıklı sonuç verecektir. Eğer takılı olan 2 cihazda da sorun çözülmezse token problemlidir.

E-İmzanın Takılı Olduğu USB Port Arızası

E-imza Token Cihazının Arızası

E-imza token cihazınızı yere düşürmek, sıvı teması vb. nedenlerle arıza yapabilir. Bu durum ilk iki adımı uygulayarak varılması gereken sonuçtur. Zira bilgisayar kökenli sorunlarını çözmeden token arızası düşünmek yanlış olacaktır. Token alınan firmayla temasa geçerek yenilenmesini veya onarılmasını talep edebilirsiniz. Eğer tüm bu süreçleri idare etmeye vaktiniz yoksa lebloy dijital çözümlerden yardım talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu